Metale kolorowe, aluminium, blachy, kształtowniki, stopy

Hurtownia metali nieżelaznych – Materiały budowlane, Artykuły, Poradniki, Nowinki

hurtownia aluminum
Metale nieżelazne

Aluminium i stal – co lepsze?

Hurtownia metali nieżelaznych zwykle w swojej ofercie posiada produkty z bardzo wielu różnych materiałów. Wydaje się jednak, że przeważnie zdecydowanie dominuje aluminium oraz stopy aluminiowe.

Stopy aluminiowe

Bardzo często aluminium porównuje się ze stalą. Wszystko z tego względu, że produkty aluminiowe coraz częściej wypierają te stalowe. Z czego to wynika? Aluminium jest zdecydowanie mniej wytrzymałym materiałem niż stal, więc teoretycznie kształtowniki aluminiowe nie powinny być nawet porównywane z tymi stalowymi. Okazuje się jednak, że o ile aluminium nie jest szczególnie wytrzymałe, o tyle stopy z aluminium wypadają pod tym względem zdecydowanie lepiej. Rzecz w tym, że jeśli stworzy się odpowiednią mieszankę aluminium z innym metalem wytrzymałość stopu aluminiowego może być porównywana z wytrzymałością stali.

Lekki i praktyczny materiał

Jeśli nawet stopy aluminiowe byłyby tak samo wytrzymałe jak stal nie byłoby to jeszcze oczywiście wystarczającym argumentem za tym, aby rezygnować ze stali na rzecz aluminium. Okazuje się jednak, że przy porównywalnej wytrzymałości stopy aluminiowe są lżejsze i zwykle po prostu praktyczniejsze niż stal. Lekkość jest bardzo ważna zwłaszcza przy takich konstrukcjach jak samoloty. Dlaczego jednak aluminium i jego stopy są praktyczniejsze? Wynika to przede wszystkim z tego, że materiał ten jest odporny na rdzę. Wydaje się, że jest to jedna z najważniejszych cech metalu wykorzystywanego do stawiania budowli i konstrukcji pojazdów oraz maszyn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *