Metale kolorowe, aluminium, blachy, kształtowniki, stopy

Hurtownia metali nieżelaznych – Materiały budowlane, Artykuły, Poradniki, Nowinki

Kątowniki gięte i walcowane
Metale nieżelazne

Kątowniki

Co to są kątowniki?

Kątownik jest to wyrób hutniczy, walcowany, albo ewentualnie gięty z metalu. Wytwarza się go w postaci prostych odcinków, a jego przekrój poprzeczny, czyli profil tworzy kąt prosty. Wyróżnia się kątowniki równoramienne, a także kątowniki nierównoramienne. Popularne są również kształtowniki aluminiowe: profile okrągłe (rury) w rozmaitych kształtach.

Kątowniki gięte, a walcowane – różnice

Kątowniki gięte od walcowanych różnią się przede wszystkim wytwarzaniem. Te ostatnie powstają poprzez walcowanie stali na gorąco w procesie hutniczym w przekroje tak zwane L i C, natomiast gięte poprzez wyginanie blach w różne kształty. Przy czym w drugim przypadku rozróżnia się tak zwane przekroje zamknięte albo otwarte, w których istnieje dowolność kształtów.

Kątowniki walcowane są to tak zwane profile aluminiowe krępe. Oznacza to, że wysokość ścianki w stosunku do jej grubości jest niska, natomiast w zimnogiętych wypada aż powyżej 100. Przez to obliczanie danych profili trochę różni się od siebie.

Największą różnicę można zaobserwować przy zginaniu i ścinaniu. W walcowanych wersjach przyjmuje się, iż przekrój pod wpływem obciążenia jest taki sam. Przez to obliczenia stają się dosyć proste. Natomiast podczas zginania profili zimno giętych owy przekrój traci swój kształt i jego wzory mogą być naprawdę piętrowe.

Można powiedzieć, że kątowniki walcowane „dają sobie radę same”, natomiast zimnogięte należy stężać, podpierać, łączyć itp. Dodatkowo konstrukcja jest lżejsza i cena kilograma profilu w zimnogiętych jest znacznie wyższa, lecz z uwagi na niską wagę wypada to o wiele korzystniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *